Jdi na obsah Jdi na menu

Nepál - Thamel - kde, jak, co

thamel.jpgČtvrť v Káthmándú, která poskytuje trekařům kompletní servis. Přinášíme pár informací a námětů jak si např. zajistit ubytování nebo vyměnit peníze. Přikládáme mapu s označenými místy, která jsme nějak využívali a můžeme případně doporučit. Pár info co se dá a jak koupit.

thamel_21_1.jpgThamel

Pokusili jsme se dát dohromady mapku Thámelu respektive míst a služeb, které jsme využili, využívali, byli nám doporučeny nebo můžeme doporučit. Mapa je ke stažení viz. níže.

Ke stažení: MAPA Thamel

Co, kde, jak v Thámelu. Nákupy, ubytování, směnárna atd.

1. Směnárna
V Thámelu je spousta malých směnáren a navíc vám vymění peníze i agentury, kterých je taky dost. Mění běžné měny jako dolary, libry, eura atd.. Při výměně je dobré oběhnout pár směnáren. Dát pozor, aby byly bez poplatků. Nikdy jsme neměli problém. Na letišti máte také možnost vyměnit, ale bývá tam o cca 15% horší kurz. Pokud vůbec nedůvěřujete, běžte do banky. Vedle Thámelu, na hlavní třídě, jich je dost.
Platení karty - máte možnost vybírat z několika bankomatů. Sámi jsme to několikrát použili, kurz byl standardní a poplatek vcelku šel, záleží na bance. Jinak v Thamelu se ve většině obchodů dá platit kartou.

2. Ubytování
Opět v Thámelu máte spoustu hotelů a ubytoven. Od levných, skromě vybavených, až po drahé a luxusní (Hilton to ale není). U levných hotelů si dejte pozor, aby pokoj nebyl moc špinavý, měl svoji koupelnu a wc, tekla vám teplá voda, svítili aspoň 2 světla, nelezli tam brouci, ale hlavně se koukněte na povlečení, aby bylo čisté! Jsou levné hotely, kde je to opravdu slušné, ale můžete narazit na takový, kde na to kašlou a je to bída. Další dobrá věc je mrknout s z okna, zda pod vaším pokojem není kuchyň nebo hudební bar. Kalí se tam do pozdních nočních hodin, po treku to neva, ale před trekem nic moc.
Na ulicích narazíte na spousty nahaněčů, u kterých se dá sehnat slušné, levné ubytování nebo vám ho zajistí místní agentura, ale počítejte s tím, že si něco přihodí.
Pokud se nechcete trápit s hledáním a až tak vás netrápí, zda dáte za pokoj 15 nebo 20 dolarů, pak můžete využít služeb Govindy (náš kontakt v KTM), Samozřejmě vám sežene levné i drahé ubytování a nemusíte nikde běhat.

3. Nákupy

Trekové vybavení
Koupíte tam všechno a za levno, ale samozřejmě problém je kvalita. U něčeho to nevadí a nemají špatnou kvalitu, ale něco bych tam nekoupil. V Thámelu najdete spoustu obchodů s trekovým vybavením různých světových značek, samozřejmě zdařilé kopie. Když už tam objevíte obchod s originály tak tomu odpovídá i cena a moc se to nelišilo od Evropy. U všeho smlouvejte, kopie koupíte min o 30% levněji.
Co máme vyzkoušeno a vcelku se to vyplatí koupit a nějakou dobu to vydrží a mělo to i cca 50-80% funkčnost.
Softshell bundy a vesty - jsou levné cca 500,- Kč, musí člověk hodně vybírat, dělají teplejší a lehčí. Softshell bundu mám 4 roky a vcelku drží, to samé vesta.
Fleece a microflees - to samé jako softshell, opět hodně vybírejte, projděte vícero obchodů.
Péřové vesty, bundy - dají se vybrat slušné kousky a máme vyzkoušeno, že funkčnost je slušná, jen z toho občas lezou pírka.
Hůlky - dají se koupit zdařilé kopie (např. Leiky), ale mě vydržely všechny 3 treky.
Rukavice - péřové a nowind, tady pozor, pořádně si je vyzkoušejte, aby vám seděly, jinak jsme obojí vyzkoušeli a byly slušné.
Vařiče a bomby - vařič jsme si koupili miniaturní čínský a funguje bezva, pozor na plyn, nebrat korejský, čínský ani nepálský, osvědčený je švédský, značku vám přesně neřeknu, ale na těch bombách je to na první pohled vidět, uhlazený pěkný tisk a barva. Naprosto běžné je, že v jednom obchodě bude stát půlku co v druhém.
Láhve na vodu - ať kov nebo plast, koupíte podstatně levněji než v Evropě a jsou dobré.
Mycí a hygienické potřeby - koupíte v sámoškách vše. Samozřejmě ženám doporučujeme vzít si svoji osvědčenou značku vložek respektive tampónů.
Mapy - v každém knikupectví mají skoro vše a od cca 3 společností. Mapu si pořádně prohlédněte, porovnejte s ostatními stejné oblasti. Hodně se liší a u některých máte pocit, že to někdo kreslil od oka a zapomněli něco dokreslit. V Evropě se prodávají podstatně dráž.
Fotovybavení - stativy, pam. karty, baterie koupíte na každém rohu, není to žádný zázrak, ale dá se to. Ostatní vybavení a foťáky mají na New road, ale mě to zklamalo, protože všude měli starší modely a jen sem tam nějaký nový kousek. Cenově to už není takový rozdíl.
Sandále - respektive takové ty cross gumové nazouváky, ty jsou super. Levné a dají se sehnat z takové lehčí hmoty, mám je 4 roky a ještě drží a přišly nás na cca 50Kč za pár.
Karimatka - vcelku slušný výběr různých druhů a za levno.
Různé vybavení - brýle, nože, kompasy atd., dá se koupit vcelku slušné
Horolezecké vybavení - tak to nevíme, my ho nepoužíváme, ale podle informací zkušených na jedné křižovatce, měli prý kvalitní komplet vybavení.
Co se dá koupit, ale moc to nedoporučujeme, ani jsme se do toho sami nepustili a ti, co se pustili, neměli dobré zkušenosti s kvalitou.
Goretex - všude mají spoustu bund a kalhot, ale dost bych o funkčnosti membrány pochyboval, ale asi se to dá, na jeden trek a pak doma na výlet zkousnout.
Boty - POZOR na to určitě nespoléhejte, že si tam koupíte. Mají jich dostatek, ale problém je s velikostmi: od 9 výše nic pořádně neseženete a kvalita na trek je fakt mizerná.
Spacák - bychom taky nedoporučovali. Můžete narazit na fakt dobrý a nebo pak nahoře mrznout.
Stan - to samé jako u spacáku akorát, že se můžete vykoupat a nebo vám ve větru ulítne.

Samostatná skupina je vybavení z expedic. V Thámelu není moc obchodů, ale pak na trecích se dají oběvit obchůdky, kde mají zbylé vybavení po expedicích a dají se koupit zajímavé, kvalitní kousky. U Gokyo jsme potkali Čecha, co si v Namche koupil orig. péřové kalhoty od Mamuta po nějaké Rakouské expedici za cca 20% ceny, ještě k tomu byla bunda s nášivkami expedice, sponzorů, ale tu nebral, protože měl svoji. Na to se ale nedá spolehnout.

4. Restaurace, pekárny, samoobsluhy
V Thámelu je spousta barů a restaurací s mezinárodní kuchyní, ale za nepálským jídlem musíte na kraj nebo za hranici Thámelu. Samozřejmě uprostřed je jídlo dražší, i když pořád jevnější jak u nás. Dobrá večeře pro dva v dobré restauraci na terase, jídlo, pivo (to je drahé) a zákusek banana lassi (vynikající je frozen) vás vyjde v přepočtu na naše kolem 300 Kč, a to si pošmáknete.
Na hranici Thámelu v nepálské restauraci respektive nepálská jídla dáte za večeři pro dva kolem 150 Kč, ale je to zážitek:-)
Pekárny - na hlavních třídách jich je aspoň 6. Používají německou technologii a pečivo je vynikající, hlavně dopoledne, když je čerstvě napečeno, to je dobrota. I na nejfrektovanějších trecích je naleznete. Po 7-8h večer většinou je vše za 50%
Samoobsluhy - opět jich je několik a koupíte v nich od vody přes potraviny, ovoce, alkohol až po drogerii. Balená voda v Thamelu stojí kolem 10-15 rupek (cca 3-4 Kč) za litr, na začátku treku Annapurny nebo Everestu to bude kolem 100 rupek za litr a nahoře to nepůjde pod 150 rupek spíše více. Je dobré mít buď chemii nebo filtr na úpravu vody.

5. Masážní salóny
masáže opravdu umí a nabídka je pestrá. Vždy si, ale nejdříve prohlédněte salón, dohodněte přesně cenu a co je v ceně a pokud vám vadí, že vás bude masírovat muž nebo žena, domluvte si koho chcete. Vypadá to, že nejsou úplně levné, ale co vám vše udělají a jak, za to byste v čechách zaplatili o dost více.

6. Holič
pokud se nebojíte, když vám někdo jezdí po krku břitvou, je to zážitek, ale dobře si vyberte salón.

7. Doprava po a za Thámelem
V Thámelu je nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější chodit pěšky. Thámel je malý a za 20 min ho přejdete.
Nejlevnější po Káthmándú a na památky za KTM jsou autobusy. Ale někdy je dosti těžké najít odkud a kam přesně jedou, ale doporučujeme aspoň jednou vyzkoušet, opět je to zážitek, hlavně v takových malých, modrých tříkolkách. Kdyžtak dejte vědět poradíme vám.
Dražší jsou taxi, musíte hodně smlouvat, je jich zejména na hranici Thámelu hodně a vždycky se někdo najde kdo s cenou cukne. Např. z Thámelu do Pashupatináthu vám řeknou v klidu 600 rupek a dá se to jet za cca půlku.
Co nám přišlo nejdražší byla rikša, ale zase aspoň jednou to chce vyzkoušet a pokud vám to dovolí, zkusit si šlapat a řídit:-)

8. Šperky, mandaly, thangky, suvenýry, papírové zboží, nože, oblečení, pashmina, sošky atd.
V Thámelu je toho spousta, ale ceny jsou vyšší než třeba v postraních uličkách na kraji Thámelu nebo v uličkách směrem k Durbar Square. Jako u všeho platí smlouvejte. U pashminy obejděte několik obchodů a nechte si vysvětlit kvalitu, je v ní velký rozdíl a i v ceně. Pokud si budete chtít koupit nějakou jejich barevnou košili, kalhoty, upraví vám to na počkání na míru (chodí v tom jen turisti). Hodně si ženy kupují šperky s kameny, dají se vybrat zajímavé kousky za zajímavé ceny, hlavně na okraji Thámelu. Pozor oficiálně se umělecká díla a drahé kameny nesmí bez povolení vyvážet, ale to vám ani v Thámelu moc nenabídnou.
Zajímavým sortimentem jsou masážní a vonné oleje, které se zde dají sehnat za velmi zajímavé ceny a hlavně ve 100% kvalitě.

9. Knihy, pohlednice (odeslání)
Je několik knihkupectví, dokonce v knihkupectví na hlavní křižovatce uprostřet Thámelu vyměnují knihy. Nejznámější je však Pilgrims, který má slušnou nabídku knih i suvenýrů. Většinou když si v knihkupectví koupíte pohlednice a známku do Evropy, můžete je tam odtud rovnou odeslat a došly. Pokud chcete mít absolutní jistotu musíte na hlavní poštu za nemocnicí a Kathmandu mall (nákupní centrum). Je to kousek od věže. Kdyžtak pošleme návod odkud to poslat na poště to mají komplikované.

Virtuální (360) prohlídka vybraných míst Káthmándú

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář