Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 8. 2011

Často kladené otázky

Kde se zařizují víza?

Na letišti v KTM, potřebujete fotografii, dolary (40 dolarů - 30 dní) a vyplněný formulář, který vám dají letadle nebo je na letišti v hojném množství.

Jak se dá v Nepálu dorozumět?

Hodně Nepálců umí anglicky. V KTM a na frekventovaných trecích (Everest, Annapurna, Langtang atd.) skoro každý a jinde se vždy někdo najde, kdo pár slovíček umí.

Co mobilní telefon?

Nevím jak je to přesně aktuálně, ale v Nepálu fungoval náš T-mobile. Dokonce si zavoláte i z některých míst na frekventovaných trecích. Jinak v horách je skoro v každé vesnici telefon za poplatek. V Thámelu si zavoláte v každé internetové kavárně po celém světě.

Co internet?

V Thámelu naprosto běžná záležitost, je tam mnoho internetových "kaváren", kde za drobný peníz můžete surfovat. Na treku bývá ve větších vesnicích a za vyšší poplatky. Např. u Annapurny je určitě v Manangu a Jomosonu. U Everestu v Lukle, Namche Bazaar, Periche nebo třeba Gokyo.

Co bateria a nabíjení?

V KTM to není vůbec problém, když ne na hotelu, tak v internet kavárnách si můžete určitě baterie nabít. Nepotřebujete redukci. V horách vám v lodži, kde mají elektriku, za drobný poplatek taky pomohou. Na těch hlavních frekventovaných trecích to není vůbec problém.

Co záloha dat (fotek) z foťáku?

V Thámelu (KTM) to za pár drobných dělají v každé internetové kavárně na DVD nebo CD. V horách, kde mají internet se to dá také a nemusíte mít ani vlastní DVD. Je to dobré dělat, protože nikdy nevíte co se s vaší kartou nebo foťákem může stát. Pokud o tom uvažujete, vezměte si tvrdé desky na DVD. Samozřejmě můžete vést databanku (diabanku), ale vezměte si hodně odolnou.

Jak je to s vodou?

Pijte jen převařenou, balenou a nebo co si sami chemicky nebo filtrací upravíte. V horách je voda drahá vezměte si chemii nebo filtraci. My používali v horách, kde byla voda už dražší, chemii Aquasteril. Pro představu v KTM stolí 1l balené cca 12 rupií (asi 3,50 Kč), v horách až 150 rupií (cca 40,- Kč)

Jak s penězi?

Běžně směnitelné měny jsou všechny světové měny, ale nejvíce se mění dolary a i v horách se dá někde s nimi zaplatit (špatný kurz). Jinak v Thámelu je spousta směnáren s dobrým kurzem a hodně jich je bez poplatů. Na letišti vám také vymění, ale je to zbytečné a špatný kurz. Co se týká bankovních karet, tak v Thámelu jsou bankomaty na běžné karty a někteří obchodníci je také berou, počítejte ale, že nemusí mít el. čtečku, proto budete potřebovat embassovanou kartu (vystouplé číslo se jménem). Sami jsme to párkrát použili a v pohodě. Kurz rupie zde

Co průjmy?

Když si budete dávat pozor na to co jíte, ale spíše co pijete, tak dostenate akorát takový ten cestovatelský od nervů. Nikdy jsme neměli z jídla (a to jsme ochutnali co se dalo na ulici), ale jednou jsem měl z vody a to byly 40 horečky a létalo to ze mě horem dolem. Ale malé silné chemicky vyrobené tabletky to za 2 dny srovnaly úplně do normálu:-)

Jaké pojištění a jak na záchranou v horách?

Pojištění je velmi důležité a hlavně dobrou pojištovnu, která nedělá problém a které pojistí do vyšších výšek a na trekové výpravy (informujte se jaké vybavení můžete mít nebo jaké už ne a do jaké nadmořské výšky to pojištění platí). Samozřejmě je dobrý Alpenverein a my používali Evropskou. Jinak je dobré se domluvit v Nepálu s Govindou nebo s vaší nepálskou agenturou, že jim tam necháte kopie pojištění a oni vám, v případě problémů, budou dělat garanta a honit pojišťovnu, tak aby pro vás vůbec vrtulník vyletěl. Bez potvrzení, že jim vy nebo pojišťovna zaplatí, nevzletnou. Pokud to chcete cálovat cash, připravte si 2000 dolarů za letovou hodinu. Když budete mít garanta, je to jednodušší, zavoláte záchranku a pak jemu a vaší pojišťovně. Nebo v pořadí na kterém se s garantem domluvíte.

Jste individuální cestovatelé, ale jak si zajistit první den v Nepálu?

Každý kdo tam přiletí je unavený po dlouhém cestování a navíc, když jeho letadlo přiletí místo 11 hod až třeba v 17hod, tak už se mu nechce běhat někde po Thámelu hledat ubytování atd. Toto je dobré si vyjednat dopředu přes nějakou agenturu, my používáme Govindu (zatím jsme neslyšeli negativní reakci). Pošlete jim mail kdy přilétáte a že chcete zajisti na první jeden - dva (je dobré se jeden den v KTM aklimatizovat) dny ubytování (samozřejmě je dobré si dopředu dohodnout cenu). Oni vám to rádi zajistí a vy můžete být v klidu. Až se vrátíte z treku tak buď toho můžete znovu využít a nebo si vyhledat sami levnější (my si po treku už hledali sami levnější a solidní hotel).

Jak získat permity, tims?

Buď si je můžete zařídit sami. Což počítejte aspoň půl dne a někdy i více. Nebo vám to zajistí některá z agentur - Govinda a vy zatím můžete běhat po pomátkách nebo obchodech KTM. Na permity a tims potřebujete fotografie. Pokud byste si chtěli zajistit permity sami, napište někde vyhrabeme adresu, kde se dají získat. Za ušetření půl dne času (zajištění permitů, tims) si agentury berou kolem 5-10 dolarů/ks.

Co s věcmi, co jsem si přivezl a na trek nepotřebuji?

Ve skoro každém hotelu funguje depozit, kde si za drobný poplatek můžete nechat nějaký zamčený batoh nebo tašku s věcmi a až se vrátíte tak na základě potvrzení vám je vydají. V některém hotelu je to zdarma, když se tam po treku znovu ubytujete, ale jinak si berou 5-10  rupií za den úschovy. Toto jsou vám schopné zajistit i agentury - Govinda.

Jak taxíky, v obchodech, agenturách, s obchodníky?

Všude smlouvejte. Nepál je chudá země a když vidí turistu je to pro ně vidina výdělku a protože je Nepálců hodně, snaží v každou příležitost využít na maximu. Běžně se v obchodech a u taxíků dostanete až na 50%, někdy i níže. V agenturách to bývá méně. Smlouvat nedá u vstupů do památek a národních parků a také nic moc na úřadech a letištích.

Co kontrola na letišti v KTM a poplatky?

Když přilétáte je to OK. Když odlétáte je to trochu rušnější. Zavazadla by měla mít váhový limit, ale dá se nějaké to kilo příslušnému odbavujícímu úředníkovi zaplatit:-). Pozor budou vám kontrolovat zavazadlo na palubu a nepustí vám spoustu věcí, co je zrovna napadne. Je lepší většinu věcí nacpat do zavadla do podpalubí) Pozor na náhradní baterie do foťáků, tu když budete mít v batohu na palubu, tak vám nemusí projít, jako třeba cigarety. Nedá se přesně napsat co vám nepustí, je to o tom na koho narazíte. Někdy funguje, když necháte správně na vrhu něco ležet, co můžete postrádat:-) Nepíši o úplatcích, to bych si nedovolil, ale dárek příteli, potěší.
Ať máte jakoukoliv letenku, vždy budete platit, v KTM při odletu, letištní poplatek. Záleží s jakou společností a kam odlétáte (první mezipřistání). Pokud je to okolní země, platíte poloviční poplatek než ten, kdo má první mezipřistání např. v Bahraimu.
Skoro vůbec vás nebudou kontrolovat na vnitrostátních linkách a platí se tam nižší poplatky.