Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Vybavení na treky v Nepálu - Himalájích

Co potřebujete, co se nám osvědčilo a možná, co je zbytečné sebou tahat. Taky zmíníme nějaké vychytávky, které nám byly doporučeny nebo které jsme si sami vytvořili.

Pozor, toto je vybavení na trek od lodže k lodži, pokud by jste vyráželi do oblastí, kde budete spát pod stanem a nejsou už lodže, je nutné některé věci přibalit. 

Samozřejmě může kdokoliv tvrdit, že se to dá obejít i s polovičním vybavením. Ano dá, ale je to asi tak, jako když jedete na podzim na kole složitého terénu, bez přední brzdy, bez brýlí, helmy, jen tak v tričku, kraťasech a pantoflích, taky se vám nemusí nic stát. Ale pak je vybavení, kde si můžete být jistý, že když nastanou problémy nebo se zblázní počasí, a vy ho sebou budete mít, máte větší šanci být ok a přežít. Není to tak dávno, co u Annapurny zahynulo pár trekařů, protože neměli dostatečné vybavení.

Pokud si úplně nebudete vědět rady, můžeme vám, podle vašich kritérií, pomoc vybrat vybavení. Zde je ke stažení tabulka doporučeného vybavení na treky v Nepálu

Fotografie jsou ilustrační.

Boty - tak to je jiná, ty potřebovat budete a hodně kvalitní. Podrážka vibram je naprostý standard. Jinak typ záleží na tom, co se vám dobře nosí, jak se vám potí nohy, jak je vám na nohy zima, jaký trek půjdete. Ale všeobecně bota musí být hodně pevná, minimálně B/C, co nejméně švů. My doporučujeme kožené s dobrou vnitřní výstelkou, s goretexem. Co je důležité, je gumový lem na špičce, ale nejlépe kolem celé boty. Oceníte to zejména v horším kamenitém terénu. Výrobců je dostatek, takže je z čeho vybírat, nešetřete. Boty musí být opravdu kvalitní a musí vám naprosto sedět, pořádně si je vyzkoušejte, projděte se v nich, když nebudete moci po hrbolech, tak aspoň po schodech. Než vyrazíte prošlápněte si je. Já mám Garmont model Pinacle a Petra Scarpa, oba jsme naprosto spokojeni. Pro ukázku pár značek z nabídky.

boty.jpg

Ponožky – nějaké trekové lehčí, do nižších výšek, kde je teplo a teplé do vyšších poloh, kde už bývá docela zima. My si nesli 2x lehké a 2x těžké-teplé.  Pozor vybírejte pozorně a hlavně si je otestujte, že vám na dlouhé pochody sedí, nedělají puchýře, jinak to hned první den pocítíte.
Péřové bačkůrky - zejména pro ženy, kterým bývá zima na nohy. Na podvečerní posezení a pak do spacáku, je vynikající věc péřové botky - papuče. Dají se koupit v Nepálu, ale SirJoseph nebo Wearmpeace dělají báječné a perfektně fungují (Péťa může potvrdit)..
 
image5376.jpg

Mačky nebo nesmeky - na trek okolo Annapurny a na základní treky k Everestu nebo Gokyo asi přímo mačky nebudete potřebovat, i sedlo Chola se dá přejít bez nich, ale nesmeky se vezměte. I na těchto trecích se mohou vyskytovat úseky, které mohou být ledové, namrzlé.
Pokud půjdete např. Rolwaling nebo nějaký trekový vrchol, pak musíte mít  mačky. V obchodě se poraďte podle druhu vašich bot.

image1049.jpg

Oblékněte se jako cibule
Spodní prádlo - určitě funkční:-). Opět je spousta výrobců, moc jich vyzkoušených nemáme, proto doporučujeme si nějaké dopředu odzkoušet. Nejvíce používáme Moiru, vytahují se jí oka a docela brzo se odírá a žmolkuje, ale funguje bezvadně. Je spousta výrobců, kteří vyrábí lehké i teplé varianty, je z čeho vybírat. Při výběru je důležité vědět jak moc se potíte a pak jesli se budete pohybovat v zimě, v teple nebo kombinace. Množství záleží na vás, my jsme měli 2-3ks trenýrek, 3 trika (1 dlouhý rukáv), dlouhé spoďáry. Přiznávám, že se hodně potím a v současnosti toho tahám více a často se převlékám.

image5200.jpg


První vrstvy – tričko, košile opět nejlépe funkční, micro fleece mikina, co kdo preferuje a co bude dobře odvádět pot z funkčního prádla a držet teplotu . U mikrofleecu -  vybírejte jemný, aby měl dobrou hustotu, byl příjemný a hlavně, aby vám na těle seděl. Zkoušejte na spodní funkční prádlo, které budete nosit, aby jste věděli, jak odvádí pot, hřeje atd.. Mikina by neměla být těsná ani moc volná. Na trhu je široká nabídka.

image5541.jpg
Kalhoty – lehké, do nižších výšek, kde je teplé počasí, nejlépe s odepínacími nohavicemi. Já preferuji, když se dají odepínat pod koleny i nad koleny. V některých částech treků, je dobré mít chráněná kolena i když jdete teplem. Pak nepromok- nějakou membránu (Goretex, Drytech aj.). Materiál, který je pevný, prodyšný, ale nepromokne. Stačí vám tenké, alespoň my jsme nepotřebovali zateplané. Když byla zima, stačilo si vzít pod ně spoďáry a případně lehké kalhoty. Já používám High point model Teton a Peťa Pinguin model Alpin. Samozřejmě nabídka je opět pestrá. U membránových materiálů sledujte vodní sloupec a prodyšnost. Čím vyšší hodnoty tím lepší. Hapř. pokud se potíte, tak v kalhotech s prodyšností 8.000 se uvaříte - budete jak v pytli. Hodnoty by měly být na hranici aspoň 20.000.
Někdo upřednostňuje softshelové kalhoty, je to varianta a opět záleží na parametrech kalhot. My jsme nechtěli tahat 3 kalhoty a tak jsme volili kompromisní řešení. Kdo je zimomřiví, tak se dělají teplé péřové kalhoty nebo kombinézy. 

image5134.jpg

Vrchní vrstva – po většinu treku jsme potřebovali neprofuk bundy (softshell - nowind, winstoper). Hodí se vesta buď nějaký fleece a nebo, když si ji můžete odepnutím rukávů udělat z neprofuk bundy vestu (nevím zda se dá sehnat, já ji před lety koupil od Direct Alpine, a super (škoda, že již nevyrábí.). Důležité je mít s sebou nějakou Goretex (nebo nějakou membránovou) bundu do nepříznivého vlhkého počasí, případně pláštěnku nebo deštník (dá se zapíchnout do batohu a může být i jako slunečník).

image5046.jpg

Teplá vrchní vrstva – vezměte se si sebou peří nahoře bývá docela dost zima (v High campu u Annapurny bylo min. -15). Dobrá je péřová vesta, která nám plně dostačovala, ale pokud vám zima dělá problémy, vezměte si péřovou bundu (já měl vestu od Warmpeace a Peťa od Sir Joseph, která je opravdu špička a stojí za ní dát peníze.). V KTM koupíte péřovou vestu za cca 500 - 900 Kč, péřové bundy o maličko více peněz a funguje taky, kvalita i design se hodně zlepšila (máme vyzkoušeno), ale Sir Joseph je Sir Joseph (http://www.sirjoseph.cz).

image5090.jpg

Čepice, tubus šátek – perfektní věc. V teple vám chrání hlavu před sluncem a v zimě vám bude chránit třeba krk. Do zimy, která nahoře určitě může být a pořádná, si vezměte teplou čepici, nejlépe s winstoper vložkou - umí to pěkně ledově fučet. Dobrá je i lehčí čepice s windstoprem.

image5442.jpg

Rukavice – potřebujete lehké, neprofuk na takový ten chladný Himalájský vítr. Teplé rukavice, možná, že je ani nepoužijete, ale spíše ano, nahoře pak bývá hodně zima. Otázkou jsou péřové rukavice, které se dají levně koupit i KTM. Jsou skladné a fungují báječně, ale dá se to zvládnout v běžných teplých lyžařských. Chcete mít s péřovými rukavicemi jistotu, tak opět bezpečně SirJoseph. Samozřejmě, palčáky drží lépe teplotu, proto i péřové rukavice jsem ani jiné neviděl.

image1203.jpg

Sandály nebo nazouváky (případně lehké kecky)  – doporučujeme, vezměte si sandály nebo nazouváky, náramně se vám hodí v Kathmandů a když dorazíte po denní tůře do lodže, je super se vyzout do něčeho lehčího, pohodlného, aby se chodidla vzpamatovala. Nazouváky daly koupit v KTM v každém druhém obchodě (dnes už to tak jednoduché není), lehounké, oproti sandálům mají výhodu, že se nemá co namočit, máte krytou špičku, pozor, když je vlhko kloužou a lehko propíchnete podrážku.

image1104.jpg

Trekové hůlky – některé treky se dají jít i bez nich, ale v určitých chvílích vám mohou být dost užitečné. Např. při sestupu na ledových plotnách nebo při zdolávání menších potůčků, úzkých chodníčků atd.. My je používáme. Malá zkušenost, zkoušel jsem hůlky s gumovými rukojeti a protože se potím, měl jsem problém s rozedřenými dlaněmi, u korkových nebo měkčených rukojetí se mi to nestává.
Treková ledvina - nám se hodila na věci, které je dobré mít rychle po ruce - nůže, pár peněz, tubus šátek, kapesníky, kopie dokladů, malý výběr z lékárny atd.. Navíc ji máme s držákem na láhev, takže jsme měli pití stále po ruce a nemuseli lovit láhev někde na zádech. 

image5662.jpg

Karimatka – pokud chcete jít klasický trek na Kala Patar, Base camp, Chola Pass, Gokyou nebo obejít Annapurnu, můžete ji nechat doma. Všude v lodžích jsou matrace. Pro jistotu, kdyby jste se dostali do komplikací, tak doporučuji mít s sebou alumatku a zároveň je dobrá jako vlastní "prostěradlo". Jinak na ty méně frekventované treky je dobré aspoň EVA karimatku, lepší je samozřejmě samonafukovačka, jen si ji nepropíchněte.

image1313.jpg

Spacák a "kokon" – to je téma na hodně řádků, něco jako boty. Vezměte si pořádný spacák s komfortem min – 15 stupňů. Máte na výběr péřový nebo duté vlákno, obojí funguje skvěle, peří je sice dražší, ale lehčí a váleček je menší. Osobně jsme používali spacáky od firmy Prima model Bivak 3D - duté vlákno. Nedáme na něj dopustit. Celý trek na Gokyo, Chola Pass a zpět jsem v něm spal jen ve spodním prádle a bylo mi krásně teplo. Nejsou "drahé" a fungují spolehlivě. Nejvíce jsem ho ocenil u Annapurny v High campu pod Thorung La, kde bylo v lodži až - 25 a já zimu absolutně nepocítil. Funguje i na ženský:-) Odkaz na Prima. Samozřejmě pokud chcete jít extrémnější trek nebo jistotu tepla, pak doporučujeme péřový spacák od fy SirJoseph a máte jistotu. V Himalájích není nahoře vlhko, tak pokud s ním nespadnete do potoka, nemusíte se o peří bát. Dnes se již dají koupit slušné péřové spacáky i v Káthmándú a máme vzkoušeno, že fungují velmi dobře a cenově jsou někde jinde než v ČR, hodně ušetříte.
"Kokon" - skvělá věc. Lehká vložka do spacáku. Neušpiníte si spacák, tam kde je vedro jsem vytáhl někdy jen "kokon" a spcákem se jen přikryl nebo ani to. V hotelu lezu do "kokonu" a pak do peřin. Přeci jenom nevíte, kdo před vámi spal, co tam vyváděl a kdy tu matraci čistili.

image5024.jpg

image5343.jpg

Batoh – to je další z nejdůležitějších věci a zejména, pokud jako my, si nesete vše na zádech sami. Nedokážeme vám pořádně poradit, protože každý má jiná záda a musí si pořádně vyzkoušet sám, který mu sedí. Musí mít dobrý zádový systém a hlavně z bytelného materiálu. V prodejně do něj naložte alespoň deset kilo a pak s ním zkuste vyjít schody nebo párkrát vystoupit na židli, několikrát předklonit, poskakovat a sednout. Pokud vám bude sedět na zádech jak přibitý, je to správná volba na další testování foma a na tůře, než odletíte do vyšších kopečků. Pozor některé zádové systémy nejsou úplně stabilní, když se hodně potíte a mají tendenci se lehce povolovat (mě takto zklamal Deuter 65 + 15 model 2010). Co se týká litrů, tak pro chlapa doporučuji kolem 70 litrů a ženám 60, ale to záleží co sebou chcete táhnout a jestli budete nebudete mít nosiče, pak potřebujete ještě malý cca 25 - 40l. Já používám od firmy Treksport.sk batoh Patagonii (plně mi vyhovuje) a Peťa 60l od Karrimoru. Důležité je si správně věci v batohu srovnat, naleznete na internetu jak na to.

image1258.jpg

Lékárnička – určitě mějte dobře vybavenou lékárnu – obvazy, náplasti, desinfekce, antibiotika, léky na běžné nemoci a bolesti, 2-3 druhy léků na průjem, injekční jehlu atd. Bližsí informace v příspěvku o lécích.

Ručník, šití, multifunční nůž, kapsa na peníze a doklady, šňůra na prádlo, kolíčky, vaky proti vodě  – ručník - je spousta rychleschnoucích ručníků speciálně na treky, pár jsme jich otestovali a bída s nouzí. Buď nasál vodu a i když se vyždímal, již pořádně nesál nebo i po vyždímání trvalo půl dne než uschnul.  Na doporučení Michala Brunera, jsem našli mikrovláknovou utěrku na omak jemnou (né takovou tu hrubou švédskou), která funguje bezvadně, akorát jsme museli sešít dvě dohromady Koupili jsme ji v OBI za cca 70 Kč, ale dnes už se vyrábí i se stejnou funkčností, ale chce to zkusit.
Kapsa na peníze a doklady je nutností, nenoste je v ledvině a batohu. peníze si rozdělte na různá místa. Šňůra na prádlo a kolíčky se hodí v každé lodži, kolíčky bývají málo kde a šňůry bývají obsazené. Vaky s lehké nepropustné textilie jsou skvělé, naplníte je oblečením a věcmi a i když vám batoh promokne nebo s ním lupnete do potoka, zůstane vám vše suché.

image5310.jpg

Sluneční brýle – dostal jsem radu, abych si vzal dvoje dobré sluneční brýle a byla to dost dobrá rada. Snadno se vám stane, že si jedny poškodíte a bez brýlí se v Himalájích hlavně na sněhu nedá jít.

image1148.jpg

Krém na opalování - nejvyšší faktor.
Krém na rty – nepoužívejte tyčky. Nahoře vám rozpraskají rty a tuhé tyčky jsou problém, proto jsou lepší krémy nebo gely v tubičce.

image5739.jpg

Lepící páska – stříbrná (uvnitř má textilii)
Opravná letící páska na oblečení - fantastická věc, vyrábí Sir Joseph. Zalepil jsem s ní péřovku, goretexku, brýle a drží jako čert, peří nelétá a brýle už druhý rok drží.
Čelovku (v Tescu mají za cca 200,- Kč a už mi 5 let báječně funguje. Samozřejmě jistota je kvalitní značková (v mnoha testech odzkoušená:-). Dobré je, aby byla odolná vodě, vezte sebou min jednu sadu baterek navíc.

image5585.jpg

Na pijavice - vezměte si dámské tenké punčochy (silonky) a natáhnětě si je kde hrozí, že ji chytíte. Přes punčochy se nepřisají a když už, tak postříkat septonexem nebo jinou desinfekcí a pijavice se pustí, funguje i sůl, kterou nemají rády.

Vteřinové lepidlo, provázek, spínací špendlíky, mycí a prací prostředky.

Mokré ubrousky - na 4000 m se vám už v té zimně nebude chtít koupat v zmrzlé kopce a ubrousky jsou ideální řešení.

Kopie dokladů a letenekudělali jsme si barevné kopie, zatavili je do fólie a v KTM a na treku jsme je používali místo originálů.

Tablety nebo filtr na úpravu vody, láhev na vodu nebo hydrovak - dobře funguje litrová lahev od coca-coly, ale samozřejmě je spousta druhů lahví trekových a v KTM se dají pořídit vcelku kvalitní a levné.
Mám vyzkoušené různé tablety do vody a chuťově i funkčností mi nejvíce vyhovoval Aquatabs. Nesmrdí a nikdy jsem se neposr....

image5508.jpg

Lano - horolezecká šňůra - pro jistotu sebou nosíme i 15 m horolezecké šňůry (nosnost 500kg), občas se hodilo, když byl špatný úsek a potřebovali jsme trochu jistoty nebo shodit batoh vylézt bez něho a na šňůře si ho vytáhnout.

Pudr - na nohy respektive do ponožek a i do bot. Potí se mi nohy a toto mi pomáhá, že mi cestou nehnijí respektive po sundání nevymře lodže.  

Náhradní baterie do všeho co máte na baterky, nabíječky atd.

A další drobnosti dle vlastního uvážení, potřeby a zkušeností např. navigaci, mp3, foto přítelkyně a psa, talisman.

Je dobré být na vše připraven, ale každý ušetřený gram nahoře poznáte a budete proklýnat, proč jste kartáček nezkrátili napůl.

Vše z uvedeného koupíte v Káthmándú v Thámelu za podstatně zajímavější ceny, když smlouváte tak ještě lepší cenu. Většina je kopie respektive neoriginál, ale musím přiznat, že kvalitou se i tyto "fejky" hodně zlepšily a hodně jsem jich vyzkoušel a musím přiznat, že fungovaly dobře. Vodní sloupce a prodyšnost je ještě tochu nižší úroveň.
Osobně bych si, ale nekoupil boty, funkční prádlo, batoh, tablety na vodu a brýle.